Motýlí zahrádky

Na této stránce naleznete základní otázky a odpovědi k motýlím zahrádkám od Insect Lore

 

 

Motýlí zahrádky jsou svým způsobem unikátní produkt a nabízí zcela novou zkušenost pro děti i rodiče. Vznik a postupný vývoj tohoto produktu započal už v šedesátých letech minulého století v USA a dodnes díky své originalitě nebyl překonán ani zapomenut.

S motýlí zahrádkou můžete na vlastní oči sledovat vývoj živých housenek postupně se transformujících do překrásně barevných motýlů. Celý proces je plynulý, bezpečný a umožňuje dětem i dospělým pochopit jednu z nejzajímavějších proměn přírody - metamorfózu. Sledování vývoje motýlků nevyžaduje žádnou výjimečnou péči a zvládne ji i předškolní dítě s dohledem dospělé osoby. V první fázi se jen pozoruje průhledná miska s housenkami, ve které je dostatek krmení až do fáze zakuklení. Pak se kukly opatrně přesunou do chovné síťky a tam se vyčká na vylíhnutí motýlků. Předposlední fází je pozorování, krmení a přímá interakce dětí s tímto mírumilovným hmyzem. Po několika dnech pozorování se motýlci vypouští zpět do přírody.

Cílová skupina pro tuto experimentální sadu je velmi široká a v nabídce jsou sady vhodné jak pro menší děti od 4 let v domácnosti, tak pro mateřské školky jako zajímavá jarně-letní poznávací aktivita až po školy, kde je tento experiment součástí přírodopisné výuky.

Dodávaný druh je Babočka bodláková - lat.Vanessa Cardui. Tento druh se běžně vyskytuje téměř po celém světě a Česká republika je jednou z jeho přirozených lokalit.

Postup objednání a termíny

1. krok
- Objednání motýlí sady (síťka, certifikát, návod) – dodání cca do 2 prac.dnů (sady jsou běžně skladem v ČR)
- Sada obsahuje příslušenství pro chov a certifikát s kódem, na základě kterého budou následně dodány živé housenky

2. krok
- Objednání housenek na základě kódu z certifikátu (lze učinit online pomocí internetového formuláře nebo poštou - postup je detailně popsán v českém návodu, který je u každé sady přiložen). Dodání housenek z farmy trvá 5-10 prac.dnů od vyplnění online formuláře (nebo doručení objednacího lístku poštou)

3. krok
- Kurýrem (nebo poštou) obdržíte kartonovou krabičku a v ní průhlednou misku s živými housenkami a krmením
- Další postup je již popsán v návodu k sadě

1. fáze vývoje
-
cca týden trvá než se housenky v misce vykrmí a zakuklí (tato doba je závislá na okolní teplotě a platí, že čím tepleji je, tím rychlejí probíhá vývoj). Kukly se následně přesouvají do síťky.

2. fáze vývoje
- cca týden trvá než v kuklách proběhne metamorfóza a začnou se líhnout motýli

3. fáze vývoje
- po cca 2-3 dnech pozorování a krmení se motýli vypouští do přírody

V případě, že je motýlí zahrádka/pavilón dárek k oslavě, kde chcete předat sadu i s housenkami, tak to je vzhledem k systému distribuce housenek poněkud těžko realizovatelné. Doporučujeme sadu objednat min. 2 týdny před oslavou a pak máte 2 možnosti...
1) buď předat celou sadu včetně certifikátu obdarovanému a vysvětlit systém následného objednání housenek, nebo
2) objednat housenky zhruba týden před oslavou a pak se dá očekávat, že housenky budou oslavenci doručeny řádově několik dnů po oslavě.
V principu jde o to, aby oslavenec nepřišel o nic z vývoje motýlků a zde hraje roli každý jeden den.

Je také vhodné plánovat chov motýlů, protože celková doba od objednání sady do vylíhnutí a vypuštění motýlů se dá orientačně počítat na 3-4 týdny, po které byste se měli tomuto motýlímu "experimentu" věnovat.

Uvedené termíny jsou pouze orientační a nelze podle nich plánovat na den přesně. Svou významnou roli v rychlosti vývoje hmyzu hraje hlavně venkovní teplota. Čím je teplota vyšší, tím je vývoj rychlejší a opačně.

 

 

Nejčastější otázky a odpovědi:

Dotaz: Když koupím motýlí zahrádku, budou tam i housenky?
Odpověď: V této fázi ne. Housenky nelze skladovat, proto je nelze posílat přímo v základní sadě. Jakmile obdržíte sadu, tak můžete housenky objednat ihned pomocí kódu z certifikátu, který je součástí zakoupené sady.

Dotaz: Kdy mi housenky přijdou?
Odpověď: Po registraci kódu z certifikátu a získání potvrzovacího emailu to trvá 5-10 dnů než vám přijdou housenky ve speciální zásilce.

Dotaz: Odkud housenky pocházejí?
Odpověď: Housenky pěstuje hmyzí farma firmy Insect Lore ve Velké Británii, která housenky rozesílá do celé Evropy.

Dotaz: Může jim ublížit velké teplo nebo mráz při transportu?
Odpověď: Housenky jsou expedovány pouze v období březen až polovina září, kdy jsou vhodné podmínky jak pro transport, tak pro vylíhnutí a následné vypuštění do přírody. Běžné letní teploty při transportu nejsou pro housenky problém. 

Dotaz: Co když jsou doručené housenky nehybné?
Odpověď: Průhlednou misku s housenkami v žádném případě po přijetí neotevírejte. Housenky musí zůstat v misce až do zakuklení, aby nedošlo k jejich kontaminaci (zavlečení baktérií z vnějšího prostředí). Pokud se některá z housenek nehýbe, tak to nemusí znamenat nic špatného. Zkontrolujte ji za několik hodin a uvidíte, že se mezitím pohnula. Nelze samozřejmě vyloučit, že housenka skutečně uhyne, proto firma Insect Lore zaručuje, že minimálně 60% objednaných housenek (tedy alespoň 3 z 5ti nebo 6 z 10ti) bude plně životaschopných a vylíhnou se z nich žíví motýli.

Dotaz: Co jsou ta bílá vlákna a hnědé hrudky v misce?
Odpověď: Housenky se chovají jako v přírodě. Než se dostanou do fáze před zakuklením, tak požírají připravenou krmnou pastu na dně misky, produkují maz (hnědé hrudky) a splétají bílá vlákna. To vše je naprosto normální, i když to na první pohled nevypadá moc hezky :-)

Dotaz: Jak dlouho trvá, než se housenky zakuklí?
Odpověď: Obvykle to trvá týden, ale tuto dobu výrazně ovlivňuje aktuální teplota. Čím vyšší, tím rychlejší je vývoj a naopak. Signálem, že se budou housenky kuklit je jejich častý výskyt pod víčkem misky. Housenka se pak zavěsí do tvaru "J" a začne fáze kuklení, která trvá několik hodin a je jednou z nejzajímavějších z celého vývoje motýla.

Dotaz: Co až se všechny housenky zakuklí?
Odpověď: Kukly by v ideálním případě měly být zachyceny na spodní straně víčka. Následuje jejich přesun do do chovné síťky s využitím stojánku, který je součástí zásilky při dodání housenek.

Dotaz: Jak dlouho trvá než se z kukly vylíhne motýl?
Odpověď: Obvykle to trvá týden, ale tuto dobu výrazně ovlivňuje aktuální teplota. Je zajímavé sledovat změny v kukle, hlavně její tvar a barva. Je to doprovodný jev probíhající proměny - metamorfózy.

Dotaz: Uvidím jak se motýl vylíhne z kukly?
Odpověď: To záleží trochu na trpělivosti a štěstí. Samotné vylíhnutí motýla z kukly trvá jen několik minut a může proběhnout kdykoli ve dne nebo v noci. Signálem k možnému vylíhnutí je změna barvy kukly v sytě tmavou a začnou se na povrchu kukly zvýrazňovat barevné obrysy křídel.

Dotaz: Proč jsou na místě vylíhnutí motýla červené skvrny?
Odpověď: Při líhnutí dojde k menšímu (někdy většímu) úniku tekutin z těla motýla. Toto je normální a neznamená to zranění nebo to že motýl uhyne. Líhnutí je ovšem náročný proces, který lze přirovnat k porodu i se všemi možnými riziky. Pokud v této fázi motýl uhyne nebo se během cca hodiny nevylíhne do správných motýlích tvarů, pak ho pomocí ubrousku ze síťky vyjměte a položte ven do trávy. I to se v přírodě bohužel stává.

Dotaz: Jak mám motýly krmit?
Odpověď: Dle návodu můžete motýlům dát do síťky malý kousek rozkrojeného pomeranče, jablka, melounu nebo jiného šťavnatého ovoce. Můžete také připravit motýlům nektar pomocí receptury a instrukcí v návodu. Do síťky můžete také dát květinu v malém květináči nebo venku natrhat čerstvé rozkvetlé květiny.

Dotaz: Co se můžu ještě naučit a uvidět?
Odpověď: U motýlů je krásné sledovat jejich sosák, kterým z ovoce nasávají nektar. Dále je velmi zajímavé vzít si jednoho motýla na prst a sledovat ho zblízka. Překvapující jsou např. jeho oči, stále máte pocit, že vás sleduje :-) Někteří motýli jsou přátelští a sedí vám stále na těle, jiný stále poletují a nenechají se chytit.

Dotaz: Kdy mám motýly vypustit do přírody?
Odpověď: Motýly nenechávejte dlouho v zajetí, snižujete tak jejich schopnost přežít v přírodě. Po několika dnech pozorování je vypusťte do přírody. Nemusí to však být naposledy co je vidíte, protože motýli se často vrací na místo kde se vylíhli. Pokud jim vaše zahrada nabízí dostatek květin a nektaru, pak s vámi ještě chvíli pobudou :-)

 

Garance firmy InsectLore - oficiální vyjádření
Firma InsectLore plošně garantuje vylíhnutí a perfektní zformování minimálně třech (3) motýlů z pěti (5) dodaných housenek.

Housenky jsou odesílány v počtu pěti (5) kusů na jednu nádobku (kromě školních sad) a počet je před odesláním kontrolován vždy minimálně 2x.

Při transportu zásilky s housenkami ke klientovi může dojít k nechtěnému úhynu jedné nebo více housenek, což sice není běžné, ale může se to stát. V takovém případě není nárok na náhradu uhynulé housenky, ale platí základní garance, tedy minimálně tři (3) řádně vylíhnutí motýli. Pokud při transportu došlo k úhynu třech (3) a více housenek z pěti (5), tak vzniká nárok na dodání náhradní sady pěti (5) housenek.

Při vývoji housenka-kukla-motýl může dojít k neočekávanému úhynu nebo deformacím na těle nebo křídlech motýlů, což sice není běžné, ale může se to stát. V takovém případě platí základní garance, tedy minimálně tři (3) řádně vylíhnutí motýli z pěti (5) dodaných. Pokud v průběhu vývoje došlo k úhynu nebo deformaci třech (3) a více housenek/motýlů z pěti (5), tak vzniká nárok na dodání náhradní sady pěti (5) housenek.

V případě reklamace dle výše uvedeného je nutné nafotit aktuální stav nádobky s housenkami, případně deformovaných motýlů a zaslat na email info@iqhracky.cz