Strašilka indická

Na této stránce naleznete odpovědi na nejčastější dotazy klientů. Pokud zde váš dotaz nenajdete tak použijte formulář níže.

Dodávaný druh je Pakobylka indická - lat.Carausius morosus. Známá a velmi často chovaná pakobylka. Samice dorůstají délky asi 6-9cm, samec 5-6 cm. Samice je větší a robustnější. Pakobylce vyhovuje suché prostředí s pokojovou teplotou. Chov této pakobylky je opravdu velice jednoduchý a tak je doporučený i pro úplné začátečníky.

Dotaz: Jak získám vajíčka?
Odpověď: Pomocí kódu z certifikátu, který je součástí zakoupené sady. Návod na použití certifikátu je v českém návodu.

Dotaz: Jak vypadají vajíčka strašilky?
Odpověď: Vajíčka jsou asi 2mm v průměru, mají oválný tvar, hnědo-šedou barvu a malou "zátku". Obrázek zde... 

Dotaz: Kdy mi vajíčka přijdou?
Odpověď: Po registraci kódu z certifikátu a získání potvrzovacího emailu to trvá 3-10 dnů než vám přijdou vajíčka ve speciální zásilce. Pozor - zásilka může přijít přímo do schránky i bez upozornění poštovního doručovatele, proto ve sledovaném období kontrolujte schránku.

Dotaz: Odkud se vajíčka posílají?
Odpověď: Vajíčka pochází z hmyzí farmy firmy Insect Lore ve Velké Británii, která odesílá zásilky s vajíčky několikrát týdně letecky do celé Evropy.

Dotaz: Může se vajíčkům po cestě něco stát?
Odpověď: Vajíčka strašilek jsem velmi malá a trasportují se v malém plastové pouzdře a fyzicky se jim nemůže nic stát.

Dotaz: Může jim ublížit velké teplo nebo mráz při transportu?
Odpověď: Vajíčka jsou expedována celoročně jelikož jim nevadí krátkoobé teplotní výkyvy. Líhnutí je samozřejmě možné pouze v domácím/terarijním prostředí při pokojové teplotě.

Dotaz: Jak poznám, kdy se strašilky vylíhnou?
Odpověď: Na průvodním dopisu z farmy je uvedeno datum předpokládaného vylíhnutí. Toto datum je velmi orientační. Obvykle ale očekávejte líhnutí prakticky kdykoliv až do cca 8.týdne od přijetí vajíček. Nejlépe je položit vajíčka na bílý papír/ubrousek, na kterém budou nakreslená (a očíslovaná) kolečka a vajíčka umístíte do těchto koleček. Když se pak některá strašilka vylíhne, bude kolečko prázdné a víte, že je nutné do síťky dát krmení.

Dotaz: Je pokojová teplota a vlhkost důležitá?
Odpověď: Ano, strašilky mají radši spíše vlhčí a teplejší prostředí, ale tento druh není tak náročný. V dospělosti jim stačí běžné pokojové podmínky, ale při líhnutí je lepší udržovat teplotu nad 22°C a zvýšenou vlhkost. Vlhkost v teráriu můžete zvýšit např. miskou naplněnou vodou a zakrytou např. punčochou. Misku dejte přímo do terária, voda se bude postupně odpařovat, bude zvyšovat vlhkost v nejbližším okolí a strašilky se přitom nemohou ve vodě utopit.

Dotaz: Kolik strašilek se vylíhne?
Odpověď: Zásilka obsahuje cca 8-15 vajíček strašilek. Ne všechny jsou životaschopné a ne všechny přežijí po vylíhnutí. Záleží na podmínkách, které strašilkám připravíte. Je nutné udržovat alespoň minimální vlhkost pomocí rosení vodním rozprašovačem. Pozor, vody nesmí být příliš!

Dotaz: Jak velké jsou po vylíhnutí?
Odpověď: 5-10mm a tenké jako vlas. Musíte být velmi ostražití, abyste je v síťce viděli.

Dotaz: Čím je mám krmit?
Odpověď: Krmení je popsáno v návodu. Nejlépe je obstarat si břečťan v květináči a zpočátku dávat do síťky jednotlivé listy. Až povyrostou můžete si pořídit dva květináče břečťanu a střídavě je nechávat v síťce, aby stihl dorůstat.

Dotaz: Potřebuje strašilka vodu?
Odpověď: V zásadě nepotřebuje, tekutiny si bere z listů, které ožírá. Když vodu, tak pramenitou (ne z kohoutku) a velmi malé množství. Strašilky by se ve větší nádobce mohly i utopit! Mnohdy stačí pravidelné rosení vodním rozprašovačem.

Dotaz: Jak velká bude dospělá strašilka?
Odpověď: Během 3-4 měsíců bude cca 5-10cm dlouhá.

Dotaz: Můžu vzít strašilku do ruky?
Odpověď: Než bude strašilka alespoň 3cm dlouhá, tak ji vůbec do ruky neberte. Pak buďte velmi opatrní. Ne že by vám ona ublížila, ale spíš vy jí. Je to velmi křehký hmyz a umí se pevně držet. Když nebudete opatrní, tak můžete strašilce utrhnout nohu nebo jí jinak ublížit. To pak v podstatě znamená její brzké uhynutí. Jinak je strašilka velmi roztomilé stvoření a při kontaktu s rukou nijak neublíží.

Dotaz: Může klást vajíčka?
Odpověď: Ano může a je nutné udržovat strašilku v síťce po celou dobu. Vajíčka v podobě černých kuliček (pozor, nezaměňujte s trusem) je možné skladovat v mrazáku nebo je můžete dát svému kamarádovi.

Dotaz: Můžu strašilku pustit do přírody?
Odpověď: Rozhodně NE. Strašilka není hmyz obvyklý v naší republice a je možné ji chovat pouze v terarijním chovu.