Praktické zkušenosti z chovu listonohů

Vážení zákazníci,

vzhledem k četným dotazům na náročnost chovu listonohů jsme se rohodli pro vás napsat tuto stránku. Jedná se o takové uživatelsky srozumitelné seznámení s chovem listonohů, kde jsme se snažili zaměřit na to co je a co není důležité pro úspěšných chov. Byl jsem velmi překvapený kolik různých fám a mylných názorů o chovu u nás panuje. Diskuze se hemží zklamanými klienty, kterým se nic nevylíhlo nebo vylíhlo, ale listonozi to nebyli apod.

Rádi bychom tímto textem vrátili reputaci těmto zajímavým tvorům a umožnili vám zažít jejich malé životní dobrodružství na vlastní oči.

1) Důležité před zakoupením sady s listonohy

Na našem trhu se v současnosti nabízí několik sad pro chov listonohů od různých výrobců včetně násad od soukromých chovatelů. Ne vždy dostanete stejný produkt (chápejte vajíčka listonohů) jak je na první pohled deklarováno. Samotný původ vajíček je pro úspěch téměř to nejdůležitější. Je nutné si uvědomit, že vajíčka jsou živý organismus a záleží na tom odkud pochází a jak s ním bylo zacházeno. Nehleďte příliš na vzhled akvária nebo množství obvykle nepotřebného příslušenství. Zajímejte se o původ vajíček, které by měly vždy splňovat normy EU a požadujte certifikát, který prokazuje, že daný biologický materiál (vajíčka) pochází z legálního chovu splňujícího dané bezpečnostní normy.

Získávání vajíček listonohů z volné přírody bylo již před časem zakázáno jako důsledek masového ničení přírodních biotopů s cílem vytěžit co největší množství vajíček pro prodej. Tento způsob získávání vajíček listonohů je tedy v současné době protiprávní a zároveň nebezpečný vzhledem k vysokému obsahu nežádoucích organismů, jejichž přítomnost je v koncovém produktu nepřípustná. Jediným oficiálním způsobem získávání vajíček listonohů jsou tak laboratorní chovy, které splňují veškeré hygienické normy a zákony pro vývoz do EU. Jedinou firmou, která má příslušné technologie pro vysokokapacitní laboratorní odchov a zároveň splňuje veškerá kritéria pro vývoz do EU je firma Triops Inc. v USA.

Pokud budete sadu s listonohy kupovat jinde, tak se u prodejce informujte na původ vajíček a zda k nim mají příslušný certifikát prokazující splnění přísných unijních norem. Dále je důležité, aby vám prodejce nabídl i přímo nebo zprostředkovaně nějakou podporu. I když návody bývají detailní, tak bez zkušeností můžou být první pokusy s chovem problémové a možnost někam zavolat nebo napsat si o radu je důležitá.

2) Po zakoupení sady s vajíčky listonohů

Důkladně si přečtěte návod před tím než dáte vajíčka do vody. Už zde může vzniknout fatální chyba, kterou již nemůžete vzít zpět.

3) Klíčové informace k chovu listonohů

POZOR - následující informace mohou být v rozporu s návodem přiloženým u vámi zakoupené sady, ale vězte, že se jedná o doporučení největšího legálního výrobce a distributora laboratorně množených vajíček listonohů na světě s mnohaletými zkušenostmi (a zároveň to jsou i naše zkušenosti):

a) KVALITNÍ VODA - tím se v lokálních podmínkách myslí balená pramenitá neperlivá voda! Vhodné jsou všechny známé typy i těch nejlevnějších vod ze supermarketů, máme vyzkoušeno asi 10 druhů včetně ARO, Tesco, Toma, a dalších.
POZOR - v žádném případě nelze použít vodu z kohoutku, ze studny, převařenou vodu a není doporučená ani voda destilovaná (přestože ji někdo doporučuje)
b) TEPLOTA VODY - ideální teplota pro líhnutí listonohů je 23-27°C, respektive vylíhnout by se měli i ve vodě 21-30°C, ale již to skýtá určité riziko. Až listonoh doroste cca 1-2cm, tak bude odolnější a větší rozptyl teploty mu vadit nebude. Odrostlejší listonozi sice přežijí bez újmy i nárazový noční výkyv teploty na 16°C, ale je lepší udržovat stabilní teplotu. V menších nádobách můžete teplotu snadno udržovat malou lampičkou, ale musí se to hlídat.
POZOR - nevystavujte nádobu na přímé sluneční světlo na delší dobu. Voda se začne rychle ohřívat a kazit! Lepší je nepřímé denní světlo.
c) SPRÁVNÁ NÁDOBA - ideální nádoba pro líhnutí je čím menší tím lepší, optimálně průhledná miska o velikosti cca 10cm v průměru a 3-4cm na výšku. Snadno tam rozpoznáte vylíhnuté listonohy a snadno se vám bude udržovat. Odrostlé listonohy pak můžete dát do větší nádoby, ale nedoporučujeme akvárium větší než 5 litrů. V takovém případě už bude ale nutná filtrace a vzduchování.

4) Kdy se vylíhnou a kolik?

Po "vysypání" vajíček do vody může líhnutí trvat 2-4 dny dle aktuálních podmínek, ale po 4 dnech již musíte vidět miniaturní mihotavý pohyb, vetšinou pod hladinou (určitě vám pomůže lupa).

To je moment, kdy by se měla použít první dávka krmení. V našich sadách máte navíc speciální krmení pro čerstvě vylíhnuté listonohy. Vylíhne se obvykle větší množství listonohů, ale počet bude postupně klesat až vám jich zbude řádově několik. Neuvádím zde žádná čísla, protože to je přímo úměrné počtu životaschopných vajíček vysypaných do vody. Uvedu jen, že se nám z jedné dávky vajíček ujalo nejvíc 12 a nejmíň 3 listonozi.

5) Péče a délka života listonohů

Listonoh je známý tím, že žije krátce a to je důvod pro jeho rychlý růst. Zpočátku roste tak rychle, že denně zdvojnásobí svou velikost. Důležité je pravidelné krmení dávkou, která odpovídá počtu a stáří listonohů (popsáno v návodu). Během týdne byste měli jasně rozpoznat tvar dospělého listonoha a velikost by měla být do 5mm. Za měsíc by měl být velký cca 1-2cm a celková délka se v domácích podmínkách dosahuje kolem 3-4cm po min. 2 měsících. Zároveň se tím ale přibližuje moment, kdy listonoh může znenadání uhynout, jelikož jeho život se počítá na řádově 6-8 týdnů ( v přírodě okolo 12 týdnů). Díky svému rychlému růstu v průběhu života svléká kůži a ta pak jako jeho věrná kopie zůstane v akváriu. Nezapomeňte také na pravidelné čištění. U dočasných nádob bez filtrace je potřeba odsávat nečistoty a zbytky krmení, které se usazují na dně. Pro tento účel se k sadám obvykle přikládá pipeta.
Dále se vyvarujte prudkým změnám teploty vody, například dolitím čisté vody, která bude mít rozdílnou teplotu. Šok může být pro listonohy smrtelný.

7) Je možné odchování listonohů z nakladených vajíček?

Častý dotaz, ale pro běžného klienta negativní odpověď. Z našeho pohledu se jedná o poměrně náročný proces a rozhodně o tom nemohou uvažovat běžní klienti, kteří chtějí zkusit 1 až 2 odchovy jako experiment pro své děti. Je potřeba víc zkušeností a mít za sebou mnoho odchovů než byste se do něčeho takového mohli pustit.
Mohu pouze poskytnout zajímavou fotografii, kterou se mi podařilo udělat a kde je vidět trs vajíček na spodní části těla listonoha. Tato vajíčka budou během několika dnů uvolněna a vzhledem k velikosti vajíček (0,2-0,3mm) je už jen těžko najdete.

Listonoh_vajíčka

8) Je možné chovat listonohy v běžném akváriu s rybičkami?

Bohužel to nemohu doporučit. Rybičky sice vypadají mírumilovně, ale jsou to dravci a listonoh se většinou stane jejich potravou. Pokud to chcete zkusit, tak doporučuji listonohy pouze k menším rybkám a až v dospělosti, až budou mít min. 3cm. Pozor také na přechod z chovné misky do akvária... neměl by být výrazný rozdíl v teplotě a kvalitě vody.

Nejčastější chyby chovu listonohů...

1) nejvíc chyb vznikne hned na začátku tím, že se použije nesprávná voda (čtěte pozorně návod)
2) po dvou dnech kdy se nic nevylíhne se to vzdá a voda se vylije do záchoda, to je chyba protože těsně po vylíhnutí jsou listonozi okem sotva viditelní.
3) teplota vody v procesu líhnutí klesne pod 21stC
4) rychlá smrt odrostlého listonoha způsobená prudkou změnou teploty vody, např. dolitím, nebo přesunem listonoha do jiné vody/nádoby

Pokud máte dotaz k chovu listonohů, tak nám napište na info@iqhracky.cz

Před zasláním dotazu se prosím přesvědčete, že odpověď na váš dotaz není již obsažena v textu výše nebo v základních informacích o listonozích ZDE.

Neodpovídáme na dotazy, které byly v textech již zodpovězeny nebo jsou obsaženy v návodu k sadě s listonohy. Děkuji za pochopení.