Listonoh základní info

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ) k listonohům (Triops Longicaudatus)

 

Aquasaurs - Triops Longicaudatus

 

Otázka: Co je listonoh (Triops)?
Odpověď: Jsou to malí sladkovodní korýši příbuzní krevetám s výrazným krunýřem, který kryje 2/3 těla. Vzdáleně připomíná vyhynulé trilobity a proto se jim někdy říká živoucí fosílie. Tento druh se na Zemi vyskytoval již před 350 miliony lety, dávno před tím, než se zde začali procházet dinosauři.
Latinsky se tento druh nazývá Triops longicaudatus (čti TRYJOP LONGICAUDATUS), je to nejběžnější druh a jeho původní lokalitou byly oba americké kontinenty a Japonsko.

Otázka: Čím je zajímavý? 
Odpověď: Jejich unikátnost spočívá v systému reprodukce a přežití v extrémních podmínkách. Jsou pro svůj život a pokračování druhu vybaveni velmi zvláštními schopnostmi:
1) rostou velmi rychle a dokáží v ranném stádiu vývoje denně zdvojnásobit svou velikost
2) již desátý den po vylíhnutí jsou schopni klást životaschopná vajíčka
3) disponují tzv. "třetím okem" pro lepší orientaci
4) jejich vajíčka dokáží přežít až 20 let v tzv. hibernaci (říká se tomu také diapauza), kdy i za životu běžně nepříznivých podmínek jako je sucho, mráz nebo dlouhotrvající teplo dokáží po kontaktu s vodou opět ožít a již během 1-2 dnů. Jen málokteré stvoření se může pochlubit takovou výbavou pro přežití druhu!

Otázka: Co dělají?
Odpověď: Rádi a hodně plavou, hodně žerou, rychle rostou a kladou vajíčka. Je zábavné sledovat jejich dovádění a souboje o jídlo. Často je listonoh využíván jako školní experiment, kde se sleduje a popisuje jeho životní cyklus.

Někdo je používá jako akvárium pro začátečníky než přejde ke klasickým rybičkám. Důvodem je omezený životní cyklus tohoto tvora... když po několika týdnech až měsících listonoh zemře bude majitel vědět jestli zvládá péči o akvárium a zda přejde na trvalý akvarijní chov.

Otázka: Jak dýchají?
Odpověď: Před dávnými časy se jim vyvinula schopnost dýchat pomocí "nohou". Rybám se vyvinula žábra za hlavou, zatímco listonohům tato schopnost zůstala v jeho četných končetinách, proto se také česky nazývá listo-noh.

Otázka: Opravdu mají tři oči?
Odpověď: Ano, listonoh zde byl dost dlouho na to, aby se u něj objevily nějaké zvláštnosti. Třetí oko je citlivé na světlo a díky tomu pozná kde je „nahoře“ a lépe se tak orientuje v prostoru. Další dvě oči plní standardní funkci.

Otázka: Jak jsou staří?
Odpověď: Velmi staří! Ve skutečnosti byl listonoh na Zemi již před více než 350 miliony lety a tak byli přítomni i zrodu a vyhynutí dinosaurů. Není divu, že jsou listonozi často nazýváni živoucí fosílií, protože to co způsobilo vyhynutí dinosaurů tito tvorové pouze "pozorovali" ukrytí v bahně a hlíně v podobě téměř nezničitelných vajíček.

Otázka: Odkud se berou vajíčka?
Odpověď: Listonozi se chovají na velkých farmách, kde jsou vajíčka za idálních podmínek vysušena a připravena k transportu a prodeji. Výrobce sad Triassic Triops garantuje, že vajíčka listonohů nejsou získávána z přírody, ale pouze z umělých chovů. Není tím narušena rovnováha výskytu listonohů v přírodě. 

Otázka: Je těžké chovat je doma?
Odpověď: Ne, naopak to je velmi snadné. Stačí mít vajíčka, pár litrů pramenité vody a vhodnou nádobu.
Vajíčka vysypete do vody a při pokojové teplotě 22 až max. 29°C s dostatkem světla můžete sledovat jak se během 1-2 dnů vylíhnou. Při chovu postupujte vždy dle instrukcí dodaných s vajíčky.

Otázka: Jak je to s krmením?
Odpověď: Krmení je obvykle součástí sady s vajíčky. Pokud budete potřebovat další krmení, lze použít krmení podobného složení, např. granulované krmení pro zlaté rybky.

Otázka: Dají se sehnat náhradní vajíčka?
Odpověď: Ano, náhradní sadu můžete sehnat v obchodě, kde se obvykle prodávají celé kity s akváriem. Cena náhradní sady vajíček není niajk vysoká a lze z ní nasadit až dvě generace listonohů.  

Otázka: Jak dlouho žíjí?
Opodvěď: Za ideálních podmínek mohou žít až 14 týdnů. V zajetí se ale dožívá kratšího věku, záleží na péči o akvárium.

Otázka: Proč žijí tak krátce?
Odpověď: Je to dané podmínkami, ve kterých tento druh vznikl. Listonoh v přírodě žije v dočasných tůních a rybníčcích a rychlost jejich růstu až k reprodukci je důležitá, protože než tyto tůně vyschnou, tak musí stihnout dospět (7-10dnů) a pak naklást vajíčka (až 10 denně). Když tůně vyschnou, tak zemřou dospělí jedinci, ale vajíčka jsou připravená v bahně pro další generaci.

Otázka: Jak velký je listonoh?
Odpověď: Dosahují velikosti 2-5cm. Některé druhy dorůstají až 8cm.  

Otázka: Může mě listonoh kousnout?
Odpověď: Ne, jejich "ústa" jsou tak malá, že není možné ani malé štípnutí.

Otázka: Lze vajíčka získat z domácího odchovu?
Odpověď: V zásadě ano. Po uhynutí dospělých listonohů, kteří žili alespoň 14 dnů stačí opatrně vylít vodu z nádržky a nechat důkladně vyschnout vajíčka usazená na dně. Pozor, vajíčka jsou velmi malá (0,2-0,3mm) a je těžké je na dně sotva zahlédnout. Lupa s 3x zvětšením v tomto případě pomůže. Po důkladném cca týdením vysušení se opět zalijí vodou a vše se opakuje.

Pro ilustraci, vajíčko je menší než běžný hrot kuličkového pera

Akvárium Aquasaurs

Otázka: Je chov listonohů vhodný pro děti?
Odpověď: Jedná se o velmi poučný biologický experiment i velmi zábavné domácí "zvířátko", takže pro děti je to velmi vhodné, ale rozhodně jen za dozoru rodičů nebo dospělé osoby. Druhotnou výhodou chovu tohoto tvora je jeho dočasný „pobyt“ na tomto světě. Děti se tak po uhynutí listonohů mohou rozhodnout jestli budou pokračovat nasazením dalších vajíček nebo si dají pauzu a další generaci si nasadí až s odstupem času. Rodičům tak odpadá starost o akvárium, když to děti časem omrzí.

Otázka: Je chov bezpečný?
Odpověď: Jedná se o chov podobný chovu akvarijních rybiček, a proto by se měly dodržovat běžné hygienické zásady. Po každém kontaktu s vodou z akvária si důkladně umyjte ruce mýdlem.

Otázka: Kolik listonohů se vylíhne z jedné sady?
Odpověď: Každá sada obsahuje běžně okolo 50 vajíček (spíš ale více). Životaschopných vajíček je obvykle asi polovina, ale není výjimkou, že do dospělosti vydrží jen jednotky listonohů z jedné dávky. Je to způsobeno tím, že ti silnější jedinci mohou požrat ty čerstvě vylíhnuté. Tak to chodí i v přírodě a jedná se o známé pravidlo "silnější přežijí". Proto doporučujeme dávku vajíček rozdělit na 2 poloviny a nasadit je zvlášť ve dvou líhních nebo postupně.

NAŠE NABÍDKA VAJÍČEK A SAD LISTONOHŮ JE ZDE...

DALŠÍ INFORMACE K CHOVU LISTONOHŮ - PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI, RADY A DOPORUČENÍ NALEZNETE ZDE...